نازایی و ناباروری

با وجود اینکه به دلایل مختلف مشکلات ناباروری در زنان و مردان رو به افزایش است اما خوشبختانه علم پزشکی و درمان در طب سنتی نیزپیشرفت قابل ملاحظه ای در حل مشکلات ناباوری زوجین کرده است.

در مقایسه با مردان تشخیص علل ناباوری در زنان دشوارتر است و اکثر روش های درمانی موجود به علت ناباوری بستگی دارند. این نوید را به شما می دهیم که معمولا پس از دو سال تلاش برای باردار شدن حدود 95 درصد زوجین با موفقیت باردار می شوند.

ناباروری و طب سنتی

علائم مشکلات ناباوری در زنان چیست؟

عدم تخمک گذاری به معنای عدم باروری است و هر چیز که مانع آن شود می تواند به عنوان یکی از مشکلات باروری در زنان محسوب شود.سایر مشکلات باروری در زنان از مشکلات ساختاری رحم،دهانه رحم و لوله فالوپ (لوله رحمی) است..

از علائم مشکلات رحمی می توان به:
 • خونریزی طولانی و احساس درد بیش از حد در دوران قاعدگی
 • احساس درد هنگام نزدیکی
 • درد شدید در ناحیه کمر و لگن
 • رشد موهای زائد در ناحیه چانه و گونه
 • قاعدگی های نامنظم
 • تب
 • ترشحات نامناسب ( نشانه وجود عفونت رحم )
 • احساس سر گیجه و عدم تعادل و…

اشاره کرد.

بدون مقدمه سوال اصلی را مطرح می کنیم:

با توجه به هزینه های بالای درمان ناباوری و در شرایطی که هر سال به تعداد زوج های ناباور و مشکلات آن ها اضافه می شود، چقدر میتوان روی طب سنتی برای درمان ناباروری حساب کرد؟ اصلا ناباروری در طب سنتی درمان دارد؟

بله. راهکار طب سنتی در مسئله ناباروری خیلی پیچیده نیست . حکمای طب سنتی حتی درمان سخت ترین بیماری ها هم روش اصلاح مزاج را در پیش می گیرند . اصلا اساس پیشگیری و درمان در طی سنتی بر اساس شناخت “مزاج های چهار گانه “است..

طب سنتی دلایل ایجاد ناباروری در مردان و زنان را در چه مواردی می داند؟

نازایی و ناباروری

سبک زندگی اعم از آب وهوا، تغذیه، حالات روحی، ارتباط سالم زناشویی و علاقه طرفین یقینا در بارور شدن یا ناباروری زوج ها تاثیر گذار است. وقتی می گوییم سبک زندگی غلط و یا تغذیه اشتباه از چه می گوییم! از بد خوابیدن، دیر خوابیدن، غذاهای ناسالم، فست فود ها، غذاهای کنسروی، مواد نگهدارنده و شما می دانید مواد افزودنی و نگهدارنده که در مراحل تولید مواد غذایی در کارخانه ها به نوشابه ها و غذاهای کنسروی اضافه می کنند، چقدر در ایجاد مشکلات ناباروری تاثیر گذار است ؟

یکی از این نگهدارنده ها ماده ای به نام (رازک) است. این ماده نگهدارنده هم ضد اسپرم است، هم ضد تخمک

و در ناباروری زوج هایی که مشکل دارند نقش دارد.

 درمان مشکلات ناباروری در طب سنتی

وقتی صحبت از درمان ناباروی می شود اکثر افراد فکر می کنند فقط طب مدرن قادر به درمان ناباروری در زنان است در حالی که یکی از دلایل پیشرفت درمان ناباروری در سال های اخیر استفاده از طب سنتی بوده است.

بنابراین علاوه بر راه هایی که طب نوین برای درمان ناباروری پیش روی زوجین قرار می دهد، طب سنتی نیز راهکارهایی پیش رویشان قرار می دهد که علاوه بر درمان عوارض چندانی هم ندارد و حتی می تواند مشکلات دیگری را که در بدن وجود دارد را نیز برطرف کند. در نتیجه استفاده از مواد مختلفی که برای درمان ناباروری با طب سنتی که مورد توجه قرار گرفته است می تواند بهترین گزینه برای درمان ناباروری باشد…

گیاهان دارویی در درمان ناباروری

نازایی و طب سنتی

گزارش های زیادی وجود دارد که مصرف کنجد سیاه و فرآوری نشده به درمان نازایی در خانمها به ویژه کسانی که مشکلات قاعدگی ، رحمی دارند ، کمک می کند.

شیدر قرمز و نخود از دیگر گیاهانی است که به دلیل دارا بودن استروژن گیاهی می تواند در کمک به اختلالات هورمونی زنانه از جمله مشکلات ناباروری موثر باشد

گل بنفشه ، مریم گلی ، ریشه گل نیلوفر از دیگر گیاهان مفید در کمک به مشکلات نازایی در خانم هاست

جینسینگ ، گیاه بسیار مفیدی است که امروزه در بسیاری از نقاط دنیا برای کمک به اختلالات جنسی اقایان مانند مشکلات نعوظ ، انزال زودرس وناباروری، به ویژه اختلالات کمی و کیفی اسپرم تجویز می شود

در زنان نیز این گیاه تاثیرات مفیدی در جلوگیری از یائسگی زودرس و در تنظیم قاعدگی و تخمک گذاری دارد

گیاه پنج انگشت نیز می تواند با به افزایش هورمون های زنانه در درمان اختلالات تخمک گذاری و قاعدگی اثر بخش باشد.

استفاده از تمشک قرمز جهت افزایش تخمک گذاری و تقویت تخمدان.

گیاه پای شیر تنظیم کننده هورمون های زنانه و عادت های ماهانه.

استفاده از روغن کتان جهت تنظیم روند تولید مثل و تقویت تخمدان و گیاه مارچوبه که سبب تقویت تخمدان می شود.

مشکلات مربوط به ناباروری میتواند با یک رژیم برطرف شود؟

بله . باور کنید چون همانطور که ملاحظه کردید از دیدگاه طب سنتی ریشه بسیاری از مشکلات جسمی از جمله ناباروری در برهم خوردن تعادل مزاجی بدن است و این رژیم کار یک پاکسازی کامل بدن را انجام می دهد.غلبه صفرا بلغم و سودا را از بین می برد، در افرادی که مشکل ناباروری دارند کلیه تغییرات مزاجی دستگاه های تولید مثل را که باعث عملکرد ضعیف میشود پاکسازی می کند و کیفیت مزاجی این اعضا را به طور کامل به تعادل می رساند

در چه بازه زمانی با اتکا به روش های درمانی طب سنتی انتظار چندین ساله زوج های نابارور برای بچه دار شدن به پایان می رسد و منجر به نتیجه می شود ؟

طول درمان به نوع مشکل افراد نابارور بستگی دارد. ما حداقل به سه ماه نیاز داریم که بتوانیم مزاج زوج نابارور را اصلاح کنیم . البته بسته به عمق و شدت مشکل ممکن است درمان به شش ماه یا زمان بیشتری هم نیاز داشته باشد .ما زوج هایی را داشتیم که در همان چند ماه اول به راهکار ها و توصیه های طب سنتی بعد ازسال ها بچه دار شدند . در بعضی زوج ها سوء مزاج ان ها انقدر در بدنشان مستحکم شده که به زمان بیشتری نیاز بوده است. ما در کلنیک بیماری داشتیم که سابقه شش بار سقط جنین را داشت و پزشکان به او گفته بودند تنها راهکار “لقاح مصنوعی “ است.این فرد تحت درمان طب سنتی قرار گرفت و با این درمان ها رحم اماده لانه گزینی جنین شد و ایشانه بدون نیاز به لقاح مصنوعی بارداری موفقی داشتند و بچه دار شدند.

 

کیست و ناباروری:

کیست ها شبیه کیسه های پر از مایع یا مواد نیمه جامد هستند که درون تخمدان یا بر روی آن تشکیل می شوند. به طور کلی امکان ناباروری با وجود بعضی کیست ها وجود دارد. کیست های تخمدانی که باعث ناباروری می شوند عبارتند از:

 1. کیست آندومتریوما
 2. کیست فانکشنال
 3. کیست آدنوما
 4. کیست درموئید
 5. کیست های ناشی از سندروم تخمدان پلی کیست

پیشنهاد بهنود طب در درمان ناباروری زنان :

 

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *