دیابت نوعی بیماری متابولیکی و یکی از شایع ترین بیماریهای غدد است که با سطح خون بالا همراه است و در پی نقص در ترشح انسولین یا عملکرد آن یا هردو ایجاد می شود. در واقع فردی که به بیماری دیابت دچار است یا انسولین کافی ندارد و یا انسولین برای دریافت گلوکز از خون و ورود به سلولهای فرد عملکرد صحیح ندارد. این موضوع نشان دهنده قند خون بیش از حد نرمال خواهد بود.

ما در این مقاله سعی داریم به کنترل و درمان دیابت در طب سنتی بپردازیم و ببینیم آیا استفاده از طب سنتی در درمان این بیماری تاثیر دارد یا خیر؟

دیابت

نشانه های شایع دیابت کدامند؟

نشانه های رایج دیابت نوع 1 که به سرعت رخ میدهد و نشانه ها شدید است و همچنین دیابت نوع 2 که معمولا نشانه های خفیف تری دارد عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی شدید
 • افزایش گرسنگی
 • فقدان علاقه و تمرکز
 • احساس گز گز در دست ها یا پاها
 • تاری دید
 • عفونت های مکرر

 

درمان و کنترل دیابت با طب سنتی امکان پذیر است؟؟؟

در طب سنتی مصرف داروهای شیمیایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. مصرف داروهای شیمیایی اگر چه ممکن است بیماری مربوطه را مهار یا درمان کند ولی از سوی دیگر برای سایر نقاط بدن ممکن است عوارض داشته باشد. داروهای طب سنتی این مشکل را نداشته و علاوه بر کنترل بیماری در درمان آن نیز تاثیر دارد. درمان دیابت با داروهای طب سنتی در صورتی که مداوم، طولانی مدت و سر زمان مصرف شود، کاملا امکان پذیر خواهد بود.

دیابت و طب سنتی

عرقیات گیاهی و درمان قند خون

مصرف عرقیات گیاهی برای کاهش قند خون در طب سنتی بسیار توصیه می شود. بعد از آشنا شدن با عرقیات گیاهی که برای کاهش قند خون موثر هستند می توانید آن ها را در منزلتان تهیه و مورد استفاده قرار دهید.

 1. عرق بابا آدم :

  این عرق با نام فیل گوش و لوف هم شناخته می شود. برای مصرف این عرق باید ناشتا باشید و روزی دو مرتنبه در صبح و عصر به میزان یک استکان میل نمایید.

 2. عرق برگ گردو:

  روزی دو مرتبه استفاده شود. می توانید با آب معمولی یا آب پرتقال مخلوط کنید.

 3. عرق کاسنی:

  برای طعم بهتر می توانید با آب پرتقال ترکیب کنید. روزانه دو نوبت به میزان یک استکان میل نمایید.

 4. عرق شنبلیله:

  عرق شنبلیله را باید با معده پر میل نمایید. میزان مصرف آن روزی یک استکان بعد از غذا توصیه می شود.

 

گیاهان دارویی مفید در درمان طب سنتی:

دیابت و گیاهان دارویی

 • دارچین:

  یک ادویه رایج، داروی گیاهی و مکمل عالی برای کاهش خون است. در طب سنتی به عنوان یک آنتی اکسیدان برای بیماری دیابت معرفی شده است.مطالعات نشان می دهد مصرف دارچین می تواند مقاومت انسولینی را بهبود بخشد و باعث کاهش قند خون و متوسط قند سه ماهه شود. در واقع مصرف منظم یک گرم داچین برای مدت سه ماه اثرات قابل توجهی در کاهش متوسط قند سه ماهه دارد.

 • تخم شنبلیله:

  مکانیسم اثر زنجبیل از طریق افزایش جذب قند توسط سلول های کبدی است.شنبلیله زمانیکه با پیاز مصرف شود اثرات ضد دیابتی خود را نشان میدهد.

 • گزنه:

  مصرف عصاره گزنه به طور منظم و به مدت دو ماه سبب کاهش قند خون ناشتا و متوسط قند سه ماهه میشود. افرادی که قند خون ناشتای آنها در مرز پیش دیابت قرار دارد با مصرف عرق گزنه می توانند قند خون ناشتا خود را کاهش دهند.

 • خار مریم:

  ماده موثر خار مریم سیلیمارین نام دارد و مصرف آن موجب افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قند و تری گلیسرید خون می شود.

 • زنجبیل:

  مطالعات بالینی نشان دادند هنگامیکه مکمل زنجبیل به میزان 3 گرم در روز و به مدت 3 ماه در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مصرف می شود باعث بهبود و کنترل قند خون خواهد شد.

 • گشنیز:

  دانه های گشنیز می توانند به بهبود سوخت و ساز کربوهیدرات در بدن کمک کند که این امر می تواند تاثیر مهمی در کنترل قند خون داشته باشد.

 • سیر:

  سیر با کاهش چربی خون خطر بروز تصلب شرائین را در افراد دیابتی کاهش می دهد. مصرف روزانه 2 تا 3 گرم سیر خشک یا 4 گرم سیر تازه به مدت 6 هفته می تواند باعث کاهش قند خون شود.

درمان دیابت در طب سنتی بهنود طب:

بهنود طب برای درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 و همچنین دیابت نوع بارداری دو محصول با نام کپسول دیابت و پودر دیابت را توصیه می کند.

کپسول دیابت: این محصول ترکیبی از کشته مروارید، کشته مرجان، کشته صدف  می باشد. نحوه مصرف ، هر روز بعد از غذا یک عدد کپسول با آب میل شود.

کپسول دیابت

پودر دیابت: این پودر ترکیبی از گیاه گزنه، درمنه، کلپوره و… می باشد. نحوه مصرف آن، دو قاشق از پودر را به همراه 2 لیوان آب به مدت یک ربع جوشانیده و میل شود.

پودر دیابت

در افرادی که مبتلا به دیابت عصبی میباشند پودر دیابت به همراه کشته مروارید مصرف شود.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *